Начало Култура История Какво като няма студено месо и горещи картофи – има незабравими българи!

Какво като няма студено месо и горещи картофи – има незабравими българи!

Какво като няма студено месо и горещи картофи - има незабравими българи!Домът на архитекта, лекаря и генерала, снимка: Фейсбук

Източник: NEWME

И сме в Дома на архитектите, красивата двуетажна къща на ул.“Кракра“ София, известна открай време като място с добра кухня…

И сервитьорът ни е дал менюто, но когато се връща, го питам предлагат ли студено месо с горещи картофи и червено вино…Той сдържано, но учтиво ми обяснява нещо, но то няма всъщност никакво значение….

Значение обаче има това, че от 1907 година тази красива къща е собственост на известния някога хирург д-р Иван Карамихайлов… Завършил Робърт колеж в Цариград и медицина във Виена, в австрийската столица младият български лекар се запознава с англичанката Мери Слейд, музикантка, специализираща пиано и композиция.

Там двамата се женят, там се раждат и трите им деца Райна, Елисавета и Иван. Майката учи децата си на немски и английски език, преподава им пиано, а самата тя усвоява български език. Макар и с отлични перспективи за кариера, д-р Иван Карамихайлов се завръща в България, защото тук има нужда от специалисти, за да стане един от създателите на хирургията в България…

Първоначално е лекар в Училището за милосърдни сестри, а и придворен лекар на цар Фердинанд и семейството му. А когато през 1909 г. се открива новата сграда на болницата на Червения кръст (днес нейните корпуси са неотменна част от „Пирогов“) д-р Иван Карамихайлов две години е управител на болницата и началник на хирургическото отделение, в което има специално отпуснати пет легла за бедни…

И макар таксата за преглед да е само 1 лв., те са освободени от нея…А от самото начало на Балканската война 1912 г. до края на Първата световна война д-р Карамихайлов е лекар на фронта, жена му Мери Слейд със собствени средства организира полеви болници и с порасналата тяхна дъщеря работят на доброволни начала като санитарки. През всичкото това време д-р Карамихайлов не взима дори лев, защото е убеден, че когато български войници умират, не е морално той да получава заплата…

След края на Първата световна война с финансовата помощ на английския си тъст д-р Карамихайлов отваря на втория етаж в дома си на ул. „Кракра“ частна клиника с операционна, амбулатория и три болнични стаи. Клиниката винаги е пълна, защото д-р Карамихайлов има безупречна репутация, таксите са по-ниски дори и от болницата на Червения кръст, а бедните се лекуват безплатно и това остава непроменяемо докрай.

Мери Слейд неотлъчно е до съпруга си, като медицинска сестра, и двамата оперират от понеделник до събота – без никакви изключения… Д-р Иван Карамихайлов и Мери Слейд имат три деца. Дъщеря им Райна умира твърде млада. Синът Иван Карамихайлов – младши става също лекар и асистира при раждането на престолонаследника Симеон, заради което след 1944 г. е екстрадиран в Дряново, всеки ден пътува до Железничарската болница в Горна Оряховица и умира от преумора след тежка операция…

Другата дъщеря – Елисавета Карамихайлова завършва физика и математика във Виена, но в България през 30-те години на миналия век за нея няма работа, затова пък тя спечелва конкурс и става член на известната Кавендишова лаборатория в Кеймбридж, ръководена от знаменития физик Ръдърфорд. Малко хора знаят, че трима физици – българката Елисавета Карамихайлова, австрийката Мариета Блау и англичанинът Джеймс Чадуик заедно установяват непознато лъчение, поток от неутрони, както и че по женски прецизни, двете изследователки решават още веднъж да огледат нещата, а в това време Чадуик ги изпреварва с публикацията и получава Нобеловата награда за физика за 1935 година…

Но какво значение има това? Елисавета Карамихайлова се връща в България, основава Катедрата по атомна физика в Софийския университет, години наред работи неуморно, става първата жена професор в България, дългогодишните опити с радиоактивни елементи съкращават живота й и тя си отива от тоя свят скоро след знаменития си баща д-р Иван Карамихайлов, на 90 години получил званието „народен лекар“ и носил си го с чест и достойнство цели още пет години….

Навремето в къщата на ул. „Кракра“ често гостува цар Фердинанд, а децата му си играят с децата на д-р Иван Карамихайлов и Мери Слейд…И години, десетилетия наред всяка неделя точно в 8 часа вечерта в салона неизменно се приемат гости и неизменно менюто е студено месо, горещи картофи и червено вино…

Днес това не се предлага в Дома на архитектите, макар че това място е известно с добрата си кухня, но това няма никакво значение…

От значение е само това, че тук някога са живели членовете на достойната фамилия Карамихайлови – достойни за себе си, достойни за времето, достойни за България….

ПУБЛИКУВАЙ ОТГОВОР