Дълго време учените само предполагаха за големината на замъка зад крепостните стени на Русокастро
Снимки: Е-Бургас
Историците и археолозите са сигурни – крепостта „Русокастро“ се оказа най-големият феодален замък на територията на днешна Южна България. Това съобщиха от Националния исторически музей, научаваме от kirilica.info.
Според специалистите средновековните останки край едноименното село, разположено на около 20 километра от Бургас, обхващат площ от близо 53 декара.
При разкопките на хълма на челната стена на крепостта (единствената достъпна), се доказа, че върху височината е построен най-големият феодален замък. Той се състои от площ от 2 500 кв. м и по-голям от него е само този в Царевец /Търново/, изграден е върху терен от 5 000 кв. м., уточняват от пресцентъра на музейната институция. Останалите замъци са под 1000 кв.м, включително и замъкът на Асеневци на хълма „Трапезица“ във Велико Търново, проучен от проф. Константин Тотев, който е върху площ от 660 кв. м.
Замъкът представлява сложна конфигурация от стаи за живеене – складове за оръжие, църква и т. н. Приемната зала е с площ 20 на 6 м, тоест 120 кв. м,
което показва, че това е зала за царски приеми
Замъкът беше успешно датиран съвсем точно по уникален начин, отбелязват още от НИМ.
Сребърна монета на цар Иван Александър е открита в хоросана на крепостната стена ( 1331-1371 г.). Построяването на феодалното имение и неговото значение се обяснява от няколко исторически обстоятелства от началото на царуването на Иван Александър, които показват сложните дипломатически и военни отношения по това време. Както е известно през 1330 г. черноморските градове и Южното Черноморие са обект на инвазия от византийския император Андроник III. Той нарушава договора си с България и превзема по Черноморието българските градове, заедно с прилежащите им територии. Останал да се съпротивлява само Анхиало.

